حجامت یکی از روش‌های درمانی مکتب طب سنتی ایران است که در کنار تجویزهای دارویی و رعایت اصول «تدبیر و تغذیه» طب سنتی ایران، برای درمان بیماری‌ها از سوی درمانگران و متخصصان طب سنتی تجویز می‌شود.

این شیوه درمانی همواره یکی از پرحاشیه‌ترین موضوعات در حوزه سلامت و درمان کشورمان محسوب می‌شود که نه تنها میان متخصصان طب مدرن و سنتی بلکه میان درمانگران مکتب طب سنتی ایران نیز اختلاف نظرهای زیادی به‌وجود آورده است.

۳ نکته‌ای که نمی‌دانستید!

حجامت یکی از شیوه‌های یداوی درمانی در مکتب طب سنتی ایران است که در کنار شیوه‌های دیگری چون ماساژ، زالودرمانی و فصد به‌عنوان کاربردی‌ترین شیوه در درمان برخی بیماری‌ها از سوی متخصصان طب سنتی و در شرایطی خاص به بیماران توصیه و تجویز می‌شود.

حجامت به ۲ صورت خشک و‌ تر و بسته به نوع بیماری از سوی درمانگر برای بیمار تجویز می‌شود. در حجامت خشک درمانگر تنها به‌وسیله بادکش کردن موضع مورد نظر به درمان بیمار می‌پردازد درحالی‌که در حجامت‌ تر درمانگر علاوه بر استفاده از بادکش از تیغ نیز استفاده کرده و با چند خراش سطحی به اندازه ۱۵تا ۳۰ سی‌سی از بیمار خون می‌گیرد.

حجامت در کنار شیوه‌های دیگر پاکسازی بدن مثل تجویز انواع ملین‌ها و معرق‌ها یکی از بهترین شیوه‌های پاکسازی عضو محسوب می‌شود زیرا در این شیوه به سادگی می‌توان به سراغ موضع مورد نظر رفت و تنها همان عضو را بسته به نوع بیماری و ضرورت پاکسازی کرد.

تفاوت حجامت خشک و تر

به‌طور کلی حجامت در دو بخش حجامت با شرط و حجامت بدون شرط انجام می‌شود. منظور از حجامت با شرط، همان حجامتی است که در آن از تیغ استفاده می‌شود و با خونریزی همراه است. این حجامت در اصطلاح به حجامت‌تر نیز شناخته می‌شود.

از طرفی حجامت بدون شرط نیز حجامتی است که تنها از بادکش استفاده می‌شود و خونریزی در آن اتفاق نمی‌افتد. این حجامت را در اصطلاح طب سنتی، حجامت خشک می‌نامند که هر یک از این شیوه‌ها به‌عنوان یک شیوه درمانی در طب سنتی برای درمان برخی بیماری‌ها ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

حجامت به تنهایی شفابخش نیست

منظور از حجامت در اینجا، حجامتی است که تحت‌تأثیر طب سنتی ایران از آن یاد می‌شود.

در طب سنتی ایران ۳ روش درمانی وجود دارد که براساس آن درمانگر به درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌پردازد یا سلامت و تندرستی را در افراد حفظ می‌کند.

درمانگر برای این کار از متدهای «تدبیر و تغذیه»، «تجویز ادویه یا داروهای گیاهی» و در نهایت «اعمال یداوی» کمک می‌گیرد. حجامت در گروه اعمال یداوی طب سنتی ایران جای دارد.

البته باید یادآور شویم که بخش اعظم و حیطه اصلی درمان در طب سنتی ایران بر عهده تجویز ادویه و کاربردهای «تدبیر و تغذیه» ذکر شده است. چرا که بیشتر متخصصان طب سنتی از این دو شیوه بیشتر از اعمال یداوی مانند حجامت برای درمان استفاده می‌کنند.

یکی از متون قدیمی طب سنتی ایران نیز ذکر شده که ۹ روش یداوی در طب سنتی وجود دارد که متناسب با نوع بیماری، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

از میان این شیوه‌ها می‌توان به حجامت، فصد (رگ زدن)، ماساژ، زالودرمانی اشاره کرد. اما در کشور ما برخی درمانگران بدون توجه به اصول طب سنتی ایران و تنها با آشنایی مقدماتی که از طب سنتی ایران دارند، از حجامت برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌کنند و ابتدا سراغ این شیوه درمانی می‌روند که شیوه بسیار غلطی است.

در عین حال افرادی نیز وجود دارند که تصورشان از طب سنتی ایران همان حجامت است و وقتی برای درمان به متخصص طب سنتی مراجعه می‌کنند؛ فکر می‌کنند باید حتما حجامت شوند. درحالی‌که پیش‌تر از حجامت بررسی و معاینه وضعیت بیمار و تدبیر و تغذیه و  همین طور تجویز داروهای گیاهی در اولویت قرار دارد.