حجامت چیست و چه نقشی در طب سنتی دارد؟

حجامت اصطلاحا به روشی ازخونگیری اطلاق می شودکه جهت درمان بعضی ازبیماری ها به کار می رود ودارای سابقه تاریخی هفت هزارساله می باشد.

حجامت به عنوان یک سنت الهی در روایات و سیره پیامبران و ائمه اطهار(ع) مطرح گردیده و جزءاحکام امضائی اسلام است ودرطب سنتی به عنوان رکن درمان به حساب می آید.

روش انجام حجامت چگونه است؟

پس ازمعاینه و اخذ شرح حال از بیمار، موضعی که برای حجامت تعیین شده است ضدعفونی  گشته سپس با لیوان حجامت که بصورت یکبار مصرف ساخته شده به مدت چند دقیقه بادکش می شود.

بعد از ایجاد انبساط چند خراش سطحی ایجاد می گردد، آن گاه به تناسب وضعیت جسمی، بالینی و عروقی بیمار، در سه الی پنج مرحله از وی خون گرفته می شود.

این عملیات مجموعا در مدت حدود ۲۰ دقیقه انجام می شود و خون گرفنه شده حداکثر به ۵۰ تا۷۰ سی سی می رسد. در حجامت خشک مرحله خونگیری انجام نمی شود.

حجامت تا چه حد جنبه علمی دارد؟

تلاش علمی برای توجیه حجامت درجهان شروع شده است و تالیفاتی نیز دراین زمینه منتشر گردیده است ((حجامت یک روش درمانی آزموده ))حاصل پژوهشی است که آقای دکتریوهان آبله درکشورآلمان انجام داده است .

برخی ازمتخصصین آمریکایی نیز تحقیقاتی در زمینه حجامت منتشر ساخته اند و یکی ازکلینیک های مجهز پژوهشی پیرامون حجامت درآمریکا تاسیس گردیده و در حال بررسی علمی روی حجامت می باشد. دربرخی ازکشورهای آسیایی نیز اثرحجامت بر روی بیماری های خاص مورد مطالعه قرارگرفته و گزارش آن منتشر گردیده است .

در دانشگاه شهید بهشتی هم درسال های ۷۱ و ۷۲ چند طرح پژوهشی پیرامون حجامت اجراگردیده است. از آن جمله «مقایسه خون ورید و خون حجامت از نظر فاکتورهای بیوشیمیایی »؛ «مقایسه مواضع حجامت با مسیر مریدیان های طب سوزنی »؛ «بررسی تاثیر حجامت بربیماریهای عصبی سردردهای میگرنی»؛ به صورت پایان‌نامه دکتری است.

حجامت تا چه حد ارزش درمانی دارد؟

در منابع طب اسلام و طب سنتی، حجامت به عنوان یکی ازارکان مهم درمان ذکرگردیده است وبیماری های گوناگون را درمان می کند و به صورت اختصاصی درمنابع طب اسلامی به شکل پیشگیری درمان همه بیماریها شمرده شده و درمورد بیماری های خاص درمان تمامی بیماری های ناشی ازغلبه خون گفته شده است.

بوعلی سینا اعتقاد دارد صفرا و سودا نیز از طریق حجامت قابل دفع است.

حجامت نسبت به سایر روش‌های درمانی متداول چه مزیت‌هایی دارد؟

به طور کلی حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است و اگر به صورت تخصصی ازآن استفاده شود؛ برتری‌های فراونی نسبت به روش های درمانی جاری مانند مصرف داروهای شیمیایی و جراحی دارد. مزیت های درمان با حجامت را می‌توان به طورخلاصه بدین شرح بیان کرد:

حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است.

حجامت برای تمامی سنین (به جز چهار ماه اول زندگی ) کاربرد دارد.

حجامت با حداقل توان فنی و تجهیزات اجرایی می‌تواند بیماری های سخت و مزمن را درمان کند.

حجامت هیچگونه وابستگی فنی، علمی و ابزاری به خارج از کشور ندارد.

حجامت یک رفتار درمانی سرپایی است و نیازی به تجهیزات بیمارستانی ندارد.

در حجامت فاکتورهای مداخله گر وجود ندارد و یک رفتار کامل موجب درمان می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *