با این ۶ اصل اساسی در جاده سلامتی قرار بگیرید

 در طب ایرانی اسلامی سعی بر این بوده که با تصحیح سبک زندگی در قالب شش اصل مهم از بروز  بیماری پیشگیری کرده و یا  آن را درمان کنند.

زیرا بیماری زمانی ایجاد میشود که بدن از حالت تعادل خارج شود و در صورتی که تعادل به بدن بازگردانده شود بیماری درمان میشود.

۱- هوای محیط زیست

هوا به صورت دم وارد بدن شده و اکسیژن و خنکای لازم را به بدن میرساند و به صورت بازدم از بدن خارج شده و دی اکسید کربن و حرارت اضافی بدن را دفع میکند.هوای خوب آن است که آلوده نباشد ،دود و ذرات گردو غبار نداشته باشد،مجاور مزارع کلم و زیر درخت انجیر و گردو نباشد،تنفس آن آسان بوده و موجب تنگی نفس نشود.

دمای هوای منزل باید منطبق با فصل تنظیم شود،خنک کردن بیش از حد منزل در فصل تابستان و یا گرم کردن بیش از حد هوای منزل در فصل زمستان به بدن آسیب رسانده و زمینه ساز ابتلا به بیماری میشود.

۲- خواب و بیداری

انسان موجودی روز گرد(بر خلاف موجودات شب گرد مثل جغد) است  و باید در طول روز بیدار بوده و شب را بخوابد .زمان مناسب خواب یک ساعت پس از غروب آفتاب تا یک ساعت قبل از اذان صبح میباشد.فقط در صورت خوابیدن در این ساعات ارگان های بدن میتوانند استراحت کافی نموده و خود را برای فعالیت روزانه آماده کنند در غیر این صورت کبد که بزرگترین غده بدن بوده از استراحت بازمیماند  ودر ابتدا خستگی و کسالت روزانه و به تدریج و تکرار بد خوابیدن اختلال در عملکرد بدن و بیماریهایی مثل کبد چرب ،مشکلات پوستی،انواع اختلالات هورمونی و …..ایجاد میشود.

۳- تحرک و سکون

تحرک و ورزش باعث افزایش گرمی و خشکی و بی تحرکی باعث افزایش رطوبت و سردی در بدن میشود.باید میزان فعالیت با وضعیت مزاجی فرد تنظیم شود .افرادی که  طبیعت سرد و تری دارند در صورت بی تحرکی دچار کسالت و خستگی بیشتر و به مرور زمان مبتلا به بیماریهای ناشی از افزایش بلغم مانند درد و ورم زانو ،دیابت و …..میشوند.در مقابل افرادی که طبیعت خشک دارند نیاز به استراحت بیشتری دارند در غیر این صورت دچار پرخاشگری ،بی حوصلگی و بیماریهای ناشی از افزایش صفرا و سودا در بدن میشوند.

۴- تخلیه و احتباس

مواد دفعی بدن به صورت ادرار ،مدفوع،تعریق،بزاق،اشک،ترشحات دستگاه تناسلی از بدن دفع میشود.در صورتی که میزان دفع این فضولات بیشتر و یا کمتر از حد طبیعی باشد فرد دچار انحراف از جاده سلامتی میشود.

تعداد دفعات اجابت مزاج یک بار تخلیه کامل به ازای هر یک وعده غذای مصرفی است.با توجه به سبک زندگی امروزه که مصرف سه وعده غذا و چند میان وعده مرسوم است ،تعداد دفعات اجابت مزاج طبیعی روزی ۳ تا ۵ بار ومتناسب با حجم غذای مصرفی است.

لباس هم در میزان حبس و دفع موثر است پوشیدن لباسهای تنگ مانع از دفع طبیعی بدن میشوند.

دمای بافت سینه و دستگاه تناسلی در خانمها و آقایان باید زیر  ۳۵ درجه باشد در صورت استفاده از لباس زیر تنگ و نایلونی گرمای اضافی در این بافتها حبس شده و باعث اختلال در امر ترشح هورمونهای جنسی میشود.ایجاد مشکلات فیبروکیستیک در سینه و تخمدان از  شایعترین مشکلاتی است که در اثر افزایش دمای بافت سینه ایجاد میشود .

۵- خوراکیها و آشامیدنیها

بهترین شیوه غذا خوردن ۲ وعده در روز است یک وعده صبح و یک وعده غروب در این صورت کبد زمان کافی برای هضم داشته و از فرسوده شدن کبد جلوگیری میشود.

از مصرف غذاهای متعدد در یک وعده خودداری کنید و در هر وعده فقط یک مدل غذا میل کنید تا معده توانایی هضم آن را داشته باشد.

غذا و نوشیدنی هر فرد باید علاوه بر سالم بودن از نظر بهداشتی متناسب با طبیعت فرد باشد.به عنوان مثال یک فرد که سردی و رطوبت بر او غلبه پیدا کرده است از مصرف مواد غذایی سرد و تر باید خودداری کند.

سبزی و میوه هر فصل را در همان فصل مصرف کنید و از مواد غذایی منطقه جغرافیایی خود استفاده کنید.به عنوان مثال مصرف برنج شمال برای افراد ساکن جنوب کشور مناسب نیست و یا از مصرف هندوانه در فصل زمستان یا پرتقال در فصل تابستان خودداری کنید.

از مصرف مواد کهنه و فریز شده خودداری کنید.

از مصرف غذاهایی مانند گوشت گاو ،سوسیس و کالباس و انواع فست فودها ،انواع سس،مواد غذایی حاوی پنیر پخته، نوشیدنیهای گازدار که  باعث ایجاد خلط کثیف در بدن میشود خودداری کنید.

میزان مصرف مواد غذایی که حاوی مواد نگهدارنده هستند را به حداقل برسانید.

۶- اعراض نفسانی

حالات روحی انسان با حالات جسمی او تعاملاتی دارند به طوری که وضعیت روحی انسان روی جسم او تاثیر گذاشته و همچنین وضعیت جسمانی بدن نیز بر خلق و خو و روان انسان تاثیر گذار است.

انسان از طریق شنیدن و دیدن مناظر زشت یا زیبا میتواند حالات روحی خود را تغییر دهد.به عنوان مثال فردی با دیدن مناظر زیبای طبیعت دچار انبساط خاطر شده وخلط دم در بدن او افزایش یافته و رفتاری سنجیده از خود نشان میدهد ولی همین فرد با دیدن صحنه یک مشاجره و دعوا به دلیل افزایش خلط صفرا در بدن واکنشی پرخاشگرانه دارد.دیدن عکس و فیلم هایی که خلاف اخلاق میباشد باعث افزایش خلط سودا در بدن شده و به مرور زمان باعث ایجاد روحیه یاس و نا امیدی و اختلالات روانی در فرد میگردد.

نویسنده: زهراکنجدکار، محقق در حوزه تغذیه اسلامی، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *