عصاره مالت چیست و چه خواص درمانی دارد؟

عصاره مالت یا عصاره جوانه جو، شیره ای قهوه ای رنگ است که از دانه ی جوی جوانه زده به دست می آید. در این فرآیند،جوی مخصوص مالت سازی در شرایط مناسب جوانه زده و بعد از مدت زمان مشخصی آن را خشک نموده و عصاره آن را استخراج می کنند.

عصاره مالت دارای بو و طعم مطلوب مالت بوده و شیرین مزه است و علاوه بر مصرف به عنوان یک ماده ی اولیه کلیدی در صنایع غذایی،در صنایع نساجی و داروسازی نیز استفاده می شود.

این عصاره به علت دارا بودن قدرت دیاستیک و ویژگی های آنزیمی بالا، سرشار بودن از قندهای قابل تخمیر با قابلیت تجزیه و جذب سریع، عطر و طعم و قدرت طعم دهندگی آن و نیز ارزش تغذیه‌ای بالا، موارد استفاده زیادی دارد.

پودر عصاره مالت چیست؟

پودر عصاره مالت در حالی که تمام خواص عصاره مالت را دارا است؛ درجه خلوص آن به مراتب بالاتر از عصاره مالت است. به علت داشتن رطوبت پایین، قابلیت و زمان نگهداری آن بسیار بالاتر از عصاره مالت است. این عصاره از جوانه های جو بدست می آید که دارای مقدار زیادی فیبر محلول است.

خواص درمانی پودر و عصاره مالت جو

مالت و عصاره آن به دلیل ویژگی های غذایی و درمانی در دنیا طرفداران خاصی دارند که بد نیست به طور خلاصه به شرح خواص آن بپردازیم.

مالت و عصاره آن به دلیل ویژگیهای آنزیمی، قدرت طعم دهنده‌گی، رنگ و ارزش تغذیه ای آن، در دنیا موارد استفاده فراوانی دارد.

کاربرد مالت در صنایع مختلف غذایی چون قنادیها، در تهیه بیسکویت، کراکرهای تخمیری، انواع کارامل، شیرینی و در تولید سرکه، الکل، غلات صبحانه ای، بسیاری از انواع نوشابه ها و شیرهای آشامیدنی چون شیر کاکائو، در نانوایی، غذای کودک و بعنوان مکمل های تقویتی وغذایی می باشد.

علت کاربرد مالت و عصاره آن در صنایع پخت این است که مالت در نان سبب تسریع درعمل تخمیر شده و زمان فرم گرفتن را تقلیل می دهد. در ضمن کاربرد مالت در تهیۀ خمیر نان ، صرفه نظر از بهتر شدن طعم و رنگ و در بهبود کیفیت ساختمان نان نیز مؤثر است. زیرا حجم قرص نان زیادتر شده و ساختمان مغز نان بهتر می شود .

از مالت در صنایع داروسازی ، برای بهبود طعم در روغن کبد ماهی و ده ها محصول دارویی  دیگر استفاده می شود. ضمن اینکه به علت خاصیت ملین بودن عصاره مالت، تجویز آن برای کودکان که دستگاه گوارشی آسیب پذیری دارند، بسیار مناسب است .

با توجه به تعریف‌های بسیاری که در مورد این ماده غذایی غنی شد؛ باید به این نکته نیز اشاره کرد که مالت یک مکمل غذایی غنی برای استفاده در غذای کودک و همچنین برای ازدیاد شیر مادر است چرا که این ماده بسیار مقوی بوده و هم دارای ویتامین های کروه ب بوده که ترشح غدد مخصوص شیر را زیاد می کند.

مصرف این ماده استخوانبندی را محکم و ضعف و بی اشتهایی را از بین می برد.

مناسب افراد کوحوصله و ورزشکارها

به جرات می توان گفت که به دلیل مقدار زیاد ویتامین های گروه ب یکی از بهترین مواد غذایی برای افراد کم حوصله و عصبی می باشد.

همچنین افرادی که فعالیت های ورزشی انجام می دهند و با وجود تغذیه مناسب قادر به انجام تمام فعالیت های ورزشی دلخواه خود که به هنکام انجام آنها دچار احساس خستگی و کوفتگی می شود مناسب بوده و توصیه می شود این محصول بی نظیر را هر وعده غذایی به همراه شیر و عسل میل کنند.

مالت همچنین در درمان بسیاری از مشکلات گوارشی مانند سوء هاضمه مورد مصرف قرار می گیرد که در بسیاری موارد نتایج شگفت انگیزی را به همراه داشته است.

مالت برای افرادی که کمبود ترشح بزاق دارند  و در دوران نقاهت بیماریها و در تمام مراحلی که به یک غذای سهل الهضم نیاز است، مورد استفاده قرار می گیرد که می توان آن را به تنهایی و یا به همراه انواع فرنی و حریره مصرف نمود.

عصاره مالت جو به دلیل دارا بودن حالت ملین ملایم باعث افزایش حجم مدفوع و تنظیم عملکرد روده می شود. همچنین باعث حرکت روده به مدت ۱۲ تا ۷۲ ساعت می گردد. افرادی که دچار یبوست هستند، می‌توانند بجای مصرف گهگاه داروهای مسهل قوی، بطور منظم و همیشگی عصاره مالت جو را مصرف کنند.

افراد مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS) می توانند بی هیچ نگرانی از پودر و عصاره مالت جو استفاده کنند و حتی می توان این نوید را داد که این خود نوعی درمان برای این افراد باشد.

نویسنده: زهرا کنجدکار، محقق در حوزه تغذیه اسلامی، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *