دستورالعمل رژیم پخته گیاهخواری برای بیماران کبد چرب

در این رژیم به مدت ۴۰ روز از خوردن هر گونه ماده غذایی با منشاء حیوانی خودداری کرده و تنها ماده غذایی حیوانی مجاز عسل یا عسل همراه عصاره مالت (هانی مالت) میباشد.در این چهل روز برای وعده های غذایی باید سعی شود اغلب از سبزیجات و میوه جات بخار پز یا پخته شده استفاده شود.

در این رژیم میتوان به صورت محدود از حبوبات و مواد نشاسته ای(نان-بیسکویت سبوس دار-برنج –بلغور گندم) در وعده صبح و شب استفاده کرد.

در وعده ظهر از مواد نشاسته ای نباید استفاده شود.

سبزیجات توصیه شده شامل: گوجه،پیاز،سیر،بامیه، سیب زمینی،کدو،بادمجان،انواع کلم،هویج،لبو،ذرت،باقلا سبز،لوبیا سبز،کرفس،سیب درختی،به.

برای وعده صبح: میتوان یکی از غذاهای پیشنهادی زیر را همراه با مقداری نان استفاده کرد.

حلوای هویج و شیره انگور،یک قاشق غذاخوری ارده و یک قاشق مرباخوری عسل،یک کاسه کوچک حبوبات پخته شده،لوبیا سبز پخته شده ،۳ تا ۴ عدد بیسکوییت سبوس دار.(ساقه طلایی)

برای وعده ظهر: میتوان سالاد سبزیجات بخار پز شامل ذرت ،کلم،سیب زمینی،قارچ، هویج،پیاز،گوجه به صورت بخارپز همراه با یک قاشق مرباخوری روغن زیتون و ادویه هایی مثل پونه،آویشن،زیره استفاده کرد.یا ترکیبی از سبزیجات توصیه شده را همراه پیاز و گوجه بخار پز نموده به صورت خوراک میل کنید.(بدون نان)

برای وعده شام: از خوراک سبزیجات میتوان استفاده کرد.

به این صورت که به دلخواه ترکیبی از سبزیجات توصیه  شده را با گوجه و پیاز  مخلوط کرده بخار پز کنید و همراه با مقداری نان مصرف کنید.یا از پلوی برنج به همراه بلغور گندم به مقدار کم استفاده نمایید.

در هر زمان از روز که احساس ضعف شدید داشتید میتوانید از یک قاشق غذاخوری هانی مالت استفاده کنید.

نویسنده: زهرا کنجدکار، محقق در حوزه تغذیه اسلامی، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *