دکتر کاظم کاروان مسجدی؛ پژوهشگر طب نوین و گیاهان دارویی؛ سال‌ها است با تحقیق و مطالعه اصول طب سنتی و تلفیق آن با طب اسلامی و طب جدید در حال پایه‌گذاری طب نوینی است که بتواند بیماری‌ها را نه با داروهای صنعتی و شیمیایی بلکه با مزاج‌شناسی و ترکیبات گیاهی و سنتی طبیعی درمان کند.

وبگاه ایشان ضمن اینکه دروازه‌ای برای معرفی پژوهش‌ها، تحقیقات، جدیدترین یافته‌ها و آموزه‌های ایشان است؛ فروشگاهی برای خرید و سفارش آنلاین محصولات و داروها بوده و درگاهی برای ارتباط با کلینیک تخصصی این دکتر ارجمند کشورمان است.

در وبگاه دکتر کاروان مسجدی با انواع گیاهان دارویی، روش‌های خون‌درمانی و خدماتی که در کلینیک تخصصی ایشان برای خون‌درمانی مانند حجامت و زالو درمانی انجام می‌شود؛ جدیدترین یافته‌ها درباره مزاج‌شناسی، خواص مواد غذایی، سبک زندگی سالم و ایمن، تغذیه و تندرستی و بیماری‌های مرتبط با تخصص ایشان آشنا خواهید شد.

زندگینامه دکتر کاروان مسجدی

انگیزش

از طریق شرکت در آزمون سراسری  دردانشگاه علوم پزشکی مشهد ( مقدس ) در رشته طب پذیرفته ومشغول به تحصیل شدند.

در سال های دهه ۸۰ در اکثر دانشگاه های علوم پزشکی کشور درس فاماکولوژی در یک ترم ارائه می شد ولی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت عنوان فارماکولوژی ۱  و  ۲  در دو ترم به صورت مجزا و هر ترم، سه واحد ارائه می شد و اساتید محترم فاماکولوژی در اواخر بخش دوم این درس به تأثیرات و خواص درمانی گیاهان دارویی و بعضی ادویه جات در درمان بیماری ها نیز می پرداختند .

همچنین در همین راستا تحقیقات جالب و ارزشمندی در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد صورت می گرفت.

که از آن جمله بررسی خواص درمانی زعفران به عنوان یک داروی ضد افسردگی و نیز تاثیر درمانی زرشک در درمان بیماری های قلب و عروق و . . .

بنده شخصاً علاقه مند به تاثیرات گیاهان دارویی و ادویه در شیوه های درمانی طب قدیم بودم , که با شرایط مناسب موجود در زمان تحصیل این علاقه تقویت شد ، به گونه ای که بعد از فراغت از تحصیل , از ابتدای دوره خدمت کاری , در روند درمان بیماران ، توجه ویژه ای به موضوعات ذکر شده داشتند.

فصل جدید (نگاه ویژه به طب قدیم , تحقیق و پژوهش )

ایشان در سال ۱۳۸۹ مبتلا به بیماری کولیت اولسراتیو شدند. در ابتداء با لجاجت و انکار سعی داشتند، علت بیماری را گاستروانتریت های ناشی از حضور در مناطق آلوده فرض کنند، دلیل آن هم شرایط کاری ایشان بود که مجبور می شدند  برای انجام طبابت در بعضی اوقات در مناطقی با حداقل امکانات بهداشتی  حضور داشته باشند.

لذا در کنترل و درمان مشکل گوارشی سهل انگاری می نمودند تا اینکه در اواخر سال ۸۹ به دلیل تنش های روحی شدید و نیز حجم زیاد کاری، بیماری روده ای ایشان شدت گرفت و از مهار خارج شد و در نهایت در بیمارستان گنجویان دزفول بستری شدند.

پس از بررسی های انجام شده توسط متخصص محترم عفونی جناب آقای دکتر عصاریان با تشخیص اولیه کولیت اولسراتیو تحت درمان قرار گرفتند. به دلیل وخامت و شدت بیماری و کندی درمان در روزهای پایانی سال ۸۹ مجبور به مراجعه به بیمارستان بقیه الله تهران جهت ادامه درمان شدند.

در بدو ورود با هماهنگی دوستان در سرویس درمانی استاد ارجمند جناب آقای دکتر ابراهیم قمر چهره، فوق تخصص گوارش بستری شدند.

ایشان با نهایت متانت و بزرگواری و دلسوزی درمان دکتر کاروان مسجدی را شروع نمودند، طی اقدامات تشخیصی در اولین نوبت کولونسکوپی، شدت و وخامت درگیری روده بزرگ به حدی زیاد بود که تشخیص احتمالی و اولیه  را سرطان اولیه روده بزرگ فرض نمودند و در همین راستا اقدامات تشخیصی تکمیلی را درخواست نمودند که ارسال نمونه بافتی , بررسی تومور مارکر ها , انجام سی تی با تزریق و . . .

پس از بررسی های اولیه در راستای اقدامات تشخیصی، فرض بدخیم بودن عارضه روده ای رد شد.

لذا درمان دارویی با جدیت تمام شروع شد و با تشخیص فاز فعال کولیت اولسراتیو  به همراه رژیم دارویی، چند روز مانده  به پایان سال از بیمارستان مرخص شدند.

بعد از مراجعه به شهرستان با جدیت تمام رژیم درمانی توصیه شده را به اجرا نمودند، اما هر روز که می گذشت اوضاع بدتر از روز قبل می شد و بعد از گذشت ۳۸ روز از شروع درمان نهایی , شدت بیماری و عوارض ناشی از آن , ایشان را مجبور به مراجعه مجدد به بیمارستان بقیه الله نمود.

در نوبت دوم بستری باز تمام اقدامات قبل مجدد تکرار و این بار نیز بدخیمی اولیه روده در تشخیص های افتراقی مطرح بود ؛ لذا  چون جواب آسیب شناسی تایید کننده بدخیمی نبود , مجدد درمان دارویی را با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد، ولی  این بار شدت بیماری به گونه ای بود که تنها راه چاره را عمل جراحی  وحذف کامل روده  بزرگ ( توتال کولکتومی ) عنوان کردند.

ایشان نیز برای عمل جراحی خود را آماده کردند تا اینکه در راستای اجرای عمل فوق الذکر مجبور به انجام یک سری آزمایشات و انجام تصویر برداری دقیق شدند و  به همین منظور، چند روزی از بیمارستان مرخص شدند تا اقدامات لازم را انجام دهند .

در فرصت پیش آمده با پیشنهاد یکی از دوستان، جناب آقای حاج غلامرضا کیانی برای پیدا کردن راه حلی احتمالی و نیز آزمودن آخرین چاره قبل از عمل جراحی به پژوهشکده بوعلی درقم به خدمت حکیم فرزانه حضرت آیت الله آل اسحق  رسیدند و از نزدیک با ایشان ملاقات نمودند ؛

نفس مسیحایی آن حکیم بی نظیر و فقیه فرزانه به گونه ای موثر بود که ایشان مصمم به یافتن راه حل نهایی درمان , در این مکتب طبی شدند و در بازگشت ابتداء با توصیه های درمانی آن حکیم گرانقدر و بعد از آن با تحقیق و پژوهش و مطالعه در آثار حکماء و اطباء قدیم و نیز مطالعه پیرامون مبانی طب سنتی و. . . موفق به مهار اولیه بیماری شدند و هر روز به نتایج بهتر و بیشتری می رسیدند،  به همین دلیل مراجعه مجدد به بیمارستان بقیه الله را به تعویق انداختند و به درمان بیماری مبتنی بر اصلاح مزاج و طبع و کنترل رژیم غذایی پرداختند.

در نهایت بعد از گذشت چند ماه از توصیه به جراحی ؛ برای معاینه مجدد به پزشک درمانگر خود، جناب آقای دکتر قمرچهره مراجعه نموده و شرح ما وقع را برای ایشان بیان کردند.

با شنیدن ماجرا , به توصیه ایشان کولونوسکوپی مجدد انجام شد و در نهایت تعجب هیچ اثری از بیماری در روده بزرگ یافت نشد.

آقای دکتر قمرچهره، در مقایسه تصاویر قبل از درمان گیاهی ( دوره ای که تحت درمان داروهای شیمیایی بودم ) , با تصاویر بعد از درمان گیاهی ( دوره ای که تمام داروهای شیمیایی را کاملا قطع کرده بودم )   اولین جمله ای که به زبان جاری کردند در حالی که با تعجب و شگفتی به تصاویر نگاه می کردند؛ این بود : ( اشهد ان لا اله الله )

و بعد از اندکی مکث و تامل فرمودند : ( این واقعا یک معجزه است )

ایشان بعد از مراجعت از تهران مصمم شدند با مطالعه و تحقیق بیشتر پیرامون تاثیرات گیاهان دارویی و نیز کیفیت رژیم های غذایی در خصوص کنترل و درمان دیگر بیماری ها , به دنبال ابداع راه حل های درمانی جدیدی باشند . به همین دلیل تحقیقات و مطالعات را با انگیزه و تلاش بیشتری ادامه دادند.

نتایج تحقیقات در این حوزه

ابداع شیوه ای نو که تلفیقی از آموزه های طب قدیم و پزشکی نوین می باشد. لذا سعی در به روز کردن بعضی مفاهیم طب قدیم به زبان پزشکی روز هستند تا همکاران عزیز و ارجمندی که علاقه مند به شیوه های درمانی طب قدیم می باشند؛ راحت تر بتوانند از گنجینه تجارب ارزشمند حکماء ، متقدمین و پیشگامان طب ایرانی اسلامی بهرمند شوند.

با آرزوی روزی که ایران سربلند نیز صاحب مکتبی طبی، بر پایه حکمت متقدمین و نیز تلاش اطباء حاضر شود.

به نقل از دکتر کاظم کاروان مسجدی، در این مدت از راهنمایی ها و هم فکری های دوستان خوبم که در نهایت صداقت و خیر خواهی بنده را تشویق و به ادامه کار دلگرم نمودند، صمیمانه قدردانی می نمایم.

از جمله این عزیزان، آقای دکتر کدخدا زاده، متخصص محترم رادیولوژی که بنده را به ثبت نتایج پژوهش ها توصیه می نمودن و نیز با تشویق و القاء روحیه تلاش بنده را از خسته شدن و عقب نشستن بر حضر می نمودند.

نیز دوستان عزیز و همکاران گرامی که راهنمایی ها و تشویق های صادقانه ایشان مایه  دلگرمی و انگیزه تلاش  بیشتر بنده می شد :

آقایان دکتر علیرضا عترت خواه , دکتر روزبه علوی , دکتر علیرضا مجدی نسب , دکتر بشیر پور , دکتر حمید کریمی , دکترمنصور صلواتی و سرکار خانم دکتر مقدم متخصص محترم زنان سپاس و امتنان دارم.